Nižšie uvádzame 8 tipov, ako môže každý jedinec prispieť k väčšej udržateľnosti v módnom sektore.

Tip 1: Položte si otázku: naozaj to potrebujem?

Pravdepodobne najdôležitejšou otázkou dopredu je, či naozaj ten módny kúsok potrebujem? Mnohí z nás to asi poznajú: Na výpredajoch vidíte pekné tričko za nízku cenu, sedí a ide priamo do vášho nákupného košíka. Doma si uvedomíte, že už máte podobná tričká v rovnakej farbe a teraz by vlastne bol čas na teplejšie sveter. Preto je najlepšie pred nákupom prechádzať šatník a vytvoriť si kontrolný zoznam toho, čo je naozaj potrebné.

Tip 2: Nesledujte len trendy

Niet pochýb o tom, že každý chce byť atraktívne oblečený a dopriať si občas niečo nové. Vždy by ste si ale mali položiť otázku, či sa vám módny kúsok naozaj páči, a alebo či chcete byť len trendy. Inak to môže ľahko viesť k zlým nákupom a dobrý kúsok mizne v najvzdialenejšom rohu skrine, pretože sa s ním necítite dobre alebo je považovaný za "out" až po jednej sezóne. Je preto lepšie investovať do vysoko kvalitného a nadčasového tovar, ktorý zodpovedá vášmu vlastnému štýlu a hodí sa k vašej postave.

Tip 3: Recyklácia a upcyklácia

Pre kreatívnejší z nás je ideálny recyklácia a upcyklácia módy. Ale ani ľudia s menšími zručnosťami v manipulácii s ihlami a niťami by sa tomu nemali vyhýbať. Na internete existujú tisíce nápadov a návodov, ako znovu použiť alebo vylepšiť staré oblečenie. Obľúbené príliš krátke nohavice možno previesť na krátke letné nohavice. Biele tričko je stále dobré, ale príliš nudné? Môžete mu dať nový šmrnc aplikáciami, ako sú nášivky, gombíky, nity alebo kamienky. Zároveň získate skutočný dizajnérsky kúsok, ktorý nikto iný nemá.

Tip 4: Venujte pozornosť materiálom

Ak si chcete kúpiť udržateľnú módu a doplnky, mali by ste tiež venovať pozornosť materiálu tovaru. Výrobky sú tiež často označené štítkami ako Eco-Friendly, Conscious, Sustainable, Bio.

Udržateľné materiály zahŕňajú prírodné materiály. Najznámejším prírodným vláknom je bavlna. Tu by ste sa však mali uistiť, že ide o certifikovanú organickú bavlnu. Na rozdiel od konvenčnej bavlny sa v organickej bavlne používa menej pesticídov. Ďalšie populárne prírodné vlákna sú ľan a konope, ktorých výroba si vyžaduje menej vody ako bavlny. Nesmieme ani zabudnúť na drevo, sa ktoré sa dá vyrobiť krásne doplnky ako drevené hodinky. Všetky uvedené vlákna sú biologicky odbúrateľná a tiež sa veľmi pohodlne nosí.

Okrem týchto prírodných rastlinných vlákien existujú aj prírodné živočíšne vlákna. Patrí medzi ne hodváb, mohér, angorská vlna a kašmír. Nechceli by sme však tieto materiály nazývať udržateľnými ako takými. Záleží na tom, ako sa zvieratá chovajú. Pečate kvality, ako je IVN-BEST a GOTS, sú dobrým ukazovateľom vhodného chovu pre daný druh zvierat.

Syntetické vlákna, ako je polyester, ktorý sa získava z ropy, sa nepovažujú za udržateľné materiály, ale existuje udržateľná alternatíva: recyklovaný polyester. U recyklovaného polyesteru sa staré plasty taví a spracovávajú. Vo väčšine prípadov sa jedná o PET fľaše, plastové vrecká alebo plastové odpadky z mora. Recyklácia šetrí ropu a znižuje množstvo odpadu, ktorý už vznikol. Z dlhodobého hľadiska to však nie je riešenie, pretože polyester nie je biologicky odbúrateľný a mikroplastu sa dostávajú do odpadových vôd praním v práčke.

Za zmienku stojí viskózové vlákno EcoVero ™ od spoločnosti Lenzing. Jedná sa o celulózové vlákna, ktoré sú vyrobené z udržateľného dreva a pochádzajú z kontrolovaného a certifikovaného lesníctva. V porovnaní s konvenčnou viskózou spoločnosť sľubuje o 50% menej emisií a spotrebu vody. 

Tip 5: Venujte pozornosť certifikátom

Pre odevy existujú certifikáty, ktoré označujú poctivé a udržateľné tovaru. Požiadavky jednotlivých pečať kvality sú rôzne. Už spomínané pečať kvality IVN-BEST a GOTS patrí medzi tých najprísnejších. Nižšie je uvedený zoznam najdôležitejších pečatí a ich príslušných kritérií.

IVN-BEST:

IVN logo

  • Textílie vyrobené zo 100% prírodných vlákien z ekologického poľnohospodárstva
  • Žiadne použitie toxických chemikálií
  • Súlad s vysokými štandardmi sociálnych podmienok 

 

GOTS:

GOTS logo

  • Textílie vyrobené z aspoň 70% prírodných vlákien z ekologického poľnohospodárstva
  • Žiadne používanie pesticídov alebo iných toxických chemikálií
  • Dodržiavanie vysokých pracovných a sociálnych podmienok

bluesign:

Bluesign Logo

  • Žiadne používania nebezpečných chemikálií
  • Dodržiavanie prísnych požiadaviek týkajúcich sa ľudských práv a pracovných podmienok

"Made in Green" od Oeko-Tex

Made in Green od Oeko-Tex

  • Použitie materiálov, ktoré boli testované na škodlivé látky
  • Ekologická výroba
  • Spravodlivé pracovné podmienky

 

 Oeko-Tex 100:

Oeko-Tex 100 logo

  • Textílie testované na škodlivé látky, a preto nezávadné pre zdravie

 

 EU- Ecolabel

EU-Ecolabel Logo

  • Požiadavky na spotrebu energie a vody a na znižovanie odpadu prostredníctvom recyklácie
  • Dodržiavanie limitných hodnôt alebo úplné vzdanie sa určitých znečisťujúcich látok

 

GRS - Global Recycled Standard

GRS- Global Recycled Standard Logo

  • Výrobky vyrobené z najmenej 50% recyklovaného materiálu
  • Dodržiavanie usmernení na riadenie životného prostredia a sociálnej zodpovednosti

Fairtrade

Fairtrade Logo

  • Ekologické pestovanie bez nebezpečných pesticídov
  • Platba minimálnych cien Fairtrade
  • Dodržiavanie sociálnych kritérií: žiadna detská práca, spravodlivé pracovné podmienky, žiadna diskriminácia

 

Fair Wear Foundation

Fair Wear Foundation Logo

  • Dodržiavanie sociálnych podmienok v celom dodávateľskom reťazci: žiadna detská práca, žiadna diskriminácia, spravodlivé mzdy, právne záväznej pracovnej zmluvy, bezpečné pracovné podmienky, obmedzenie pracovného času, slobodná voľba zamestnania, právo na kolektívne vyjednávanie

 

Tip 6: Nakupovať online

Pri dodržaní nasledujúcich bodov môže byť online nakupovanie udržateľnejšia ako nakupovanie v miestnych obchodoch:

  • Je lepšie podávať hromadné objednávky, než objednávať položky postupne a jednotlivo
  • Uprednostňujte štandardnej dodávky miesto expresných
  • Ak je to možné, vyhnite sa vrátenie tovaru. V prípade nutnosti, znovu použite pôvodný obal obchodníka
  • V deň doručenia sa uistite, že ste doma. To ušetrí doručovacia personál pri opakovaných cestách

 

Tip 7: Nakupujte z druhej ruky

Nemusí to byť vždy nové. Second Hand je súčasťou hnutia slow fashion, ktoré sa týka zodpovednej spotreby módy a rokovania s prostredím. Existujú niektoré second hand obchody a online bazáre so skvelým tovarom, ktoré stoja za návštevu. Často tam tiež nájdete nezvyčajné kúsky alebo aj značkový tovar. Použitý tovar je tiež ideálny pre dojčatá a batoľatá, ktorá si rýchlo vyrastú zo svojich vecí. Nakupovanie second handu chráni nielen vašu peňaženku, ale aj životné prostredie.

 

Tip 8: Výmena medzi priateľmi

Tento tip samozrejme nefunguje vždy. Ale ak máte rovnakú postavu, stojí za to pozrieť sa do skríň vašich priateľov. A kto vie, pri prechádzaní môžete dokonca nájsť jeden alebo druhý dávno zabudnutý kúsok, ktorý sa práve vrátil do módy.