Čo je to chronograf?
V tomto článku sa venujeme jednému z najvyhľadávanejších typov hodiniek, ktoré sú fascinujúce vďaka, čím ďalej viac prepracovanejším funkciám a dizajnu. Reč je o chronografu.
Čo je to chronograf?
Milovníci hodiniek určite vedia, čo to je vlastne chronograf. Názov chronograf pochádza z gréckych slov chronos a graphes, v preklade čas a písať. Chronografy sú teda jednoducho povedané hodinky so stopkami. Ukážu nielen čas, ale meria aj dobu trvania udalosti, a to s presnosti až na 1/1000 sekundy. Časové rozpätie je merané nezávisle na zobrazovanom čase.
Výraz chronograf by sa nemal zamieňať s termínom chronometer. Chronometre sú extrémne presné hodinky s certifikátom. Certifikát je vydaný dôveryhodnou inštitúciou. Najznámejšia inštitúcia je Swiss Chronometer Control (COSC), so sídlom vo Švajčiarsku. Hodinky musia spĺňať najvyššie normu presnosti v 15 dennom dlhodobom teste za určitých podmienok:
- pri 3 rôznych teplotách
- v 5 rôznych pozíciách
- pod vodou
Certifikát sa udeľuje pre každý jednotlivý konkrétny výrobok, necertifikuje sa hromadne celá modelová rada. Len hodinky, ktoré prešli týmto testom dostanú certifikát a môžu sa nazývať chronometrom. Chronograf teda nemusí byť bezpodmienečne chronometrom. Udelený certifikát výrazne predražuje také hodinky, a tak len špičkoví výrobcovia hodiniek si ich nechávajú certifikovať. Vo väčšine prípadov sa jedná o automatické hodinky, len výnimočne sa nechávajú testovať quartzové hodinky.
Vzhľad chronografu
Charakteristický pre hodinky s chronografom sú vedľa veľkého ciferníku ešte minimálne dva malé ciferníky, tzv. Subciferníky. Väčšina chronografov je vybavená 3 subciferníky, ktoré zobrazujú minúty, hodiny a sekundy. Druhým znakom chronografov sú väčšinou dve tlačidlá na bočnej strane, s ktorými sa ovládajú stopky. Najčastejšie sa nachádza na pozíciách druhej a štvrtej hodiny. Horným tlačidlom (A) sa stopky spúšťajú a tiež zastavujú, spodným tlačidlom (B) sa namerané hodnoty resetujú.
Quartzový strojček vs. mechanický strojček
Názory na strojček sa rozchádzajú. Hodinky a chronografy s quartzovým strojčekom sú poháňané batériou, ktorá sa musí vymeniť za 1-3 roky. Quartzový strojček oproti mechanickým strojčekom je presnejší a hodinky môžete nosiť aj k náročnejším športovým aktivitám. Cena je nižšia ako u mechanických hodiniek.
Mechanické hodinky nevyžadujú žiadny elektrický zdroj energie a sú poháňané pružinou. Rozdeľujeme ich na mechanické hodinky s ručným naťahovaním alebo s automatickým naťahovaním. Hodinky s ručným naťahovaním sa musí pomocou korunky naťahovať manuálne. U hodiniek s automatom (automaty) dochádza k naťahovanie bežným pohybom ruky. Pri plnom náťahu vydrží s rezervou približne 30 až 48 hodín. Strojček mechanických hodiniek je komplikovanejšia. Jeho výroba je umenie. Odráža sa to aj na cene. O takej hodinky sa musíte starať. Vyžadujú servis - vyčistenie a namazanie. Ďalej mechanické hodinky majú menšiu odolnosť voči nárazom. Za to, ale hodinky s mechanickým strojčekom majú dlhou históriou a svoje vlastné kúzlo. Hlavne tie s ručným naťahovaním evokujú nostalgiu.
Funkcia chronografu
Chronografy môžu mať rôzne funkcie (tzv. Hodinkové komplikácie). U chronografov okrem funkcie merania času a stopiek existujú ešte ďalšie možné vychytávky. Na ciferníku môžete vidieť napríklad rôzne fázy Mesiaca alebo kalendár. K dispozícii sú aj chronografy, v ktorých je zabudovaný tachymeter na meranie rýchlosti alebo Telemeter na meranie vzdialenosti. Pre dobrodruhov a cestovateľov sú na trhu modely s kompasom a časovými zónami. Existujú chronografy s integrovaným budíkom alebo pulzmetrom pre meranie tepovej frekvencie. Je fascinujúce, koľko techniky, je na tak malom mieste. A tak nie je divu, že za takéto hodinky môžete minúť státisíce.
Pánske chronografy
Hlavne u mužov sú hodinky s chronografom veľmi žiadané a často majú doma viac modelov. Samozrejme hrá úlohu ich funkcie. Sú to multifunkčné hodinky, ktoré sú užitočné počas rôznych športových aktivít. Aj v práci alebo v bežnom živote sa také hodinky môžu hodiť. Ďalším dôležitým dôvodom pre výber hodiniek s chronografom je dizajn. Na trhu sú chronografy v mnohých prevedeniach. Nájdete chronografy so športovým vzhľadom, s klasickým alebo extravagantným dizajnom. Vďaka charakteristickým malým ciferníkům navyše pôsobí veľmi luxusne a chronografy sa tak stali symbolom spoločenského postavenia.
Dámske chronografy
Nielen u mužov sú obľúbené hodinky s chronografom. Aj ženy sa rady zdobia takými hodinkami. Niet divu, že rad výrobcov značkových hodiniek, má vo svojom sortimente chronografy aj pre ženy. Dámske hodinky s chronografom bývajú o niečo menšia ako pánske modely. Farby a prevedenie sa odvíjajú podľa dámskeho vkusu. Nájdete potrebné hodinky v nežných pastelových farbách s ozdobnými kamienkami. Remienky, puzdrá a ciferníky sú často lesklé a trblietavé. Pánsky štýl je in, tak dámy samozrejme môžu nosiť aj pánsky chronograf alebo siahnuť po unisex modeloch. Koniec koncov záleží všetko len na osobnom vkuse.
Používané materiály
Moderné chronografy sú k dispozícii v rôznych prevedeniach a materiáloch. Často používaný materiál je nerezová oceľ. Pri výrobe hodiniek sa používa aj zlato, titán a keramika. Poslednou dobou je veľmi obľúbeným materiálom drevo. Preto chronografy nesmie chýbať ani pri drevených hodiniek. Pre mužov a ženy ponúkame na našom e-shope kvalitné, exkluzívne dámske a pánske drevené hodinky s chronografom. Drevené chronografy Duppau vás presvedčí nielen svojimi funkciami, ale aj jedinečným dizajnom. Na výber sú rôzne modely a farby, ako pre ženy, tak pre mužov.
Dúfame, že vám článok poskytol užitočné informácie a nadchol vás pre drevené hodinky s chronografom.